


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Power Dissipation | 80 W |
| Power Dissipation | 80 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 380 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 2 A |
| Rds On Max | 13 Ω |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 1.5 kV |
| Turn-On Delay Time | 12 ns |
| Turn-Off Delay Time | 152 ns |
| Element Configuration | Single |
| Rise Time | 37 ns |
| Gate Charge | 37.5 nC |
| Drain to Source Resistance | 10 Ω |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 1.5 kV |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 5 months ago) |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
